Folia Bąbelkowa Antystatyczna – Charakterystyka i zastosowanie

Folia bąbelkowa antystatyczna wykonana jest zwykle z polietylenu z dodatkiem antystatycznym. Używa się jej przede wszystkim do zabezpieczenia czułych na elektryczność statyczną przedmiotów elektronicznych w trakcie transportu. Tego typu folia bąbelkowa daje podwójną korzyść podczas pakowania. Po pierwsze zapewnia przede wszystkim fizyczną ochronę przed uszkodzeniem. Po drugie tego rodzaju folia bąbelkowa dodatkowo chroni sprzęt elektroniczny przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Dlatego warto użyć antystatyczną folię bąbelkową w szczególności do zabezpieczenia sprzętu elektronicznego.

Jak To działa?

Elektryczność statyczna powstaje, gdy dwa materiały pocierają się o siebie, a nawet tylko stykają się, a następnie rozdzielają. Podobnie jest gdy pocierasz balon o sweter. Jeśli nastąpi nagłe wyładowanie tej energii, ładunek znajdujący się na powierzchni opakowania ulegnie redystrybucji. Jeśli zawartość opakowania jest wrażliwa na to wyładowanie, spakowane urządzenie może zostać tymczasowo uszkodzona lub, w najgorszym przypadku, uszkodzone na stałe. Powierzchnia antystatyczna folii bąbelkowej działa jak klatka Faradaya. Dzięki temu chroni ona spakowany w środku czuły na elektryczność statyczną przedmiot przed wyładowaniami.

Folia bąbelowa antystatyczna – standardy

Standardy są w każdej dziedzinie, dotyczą one również antystatycznej folii bąbelkowej. Standardy dotyczą wartości technicznych. Stworzone normy dotyczą ESD i wydajności. Najlepszymi i najbardziej znanymi źródłami tych norm jest EOS / ESD Association Inc do którego należy ponad 2000 członków na całym świecie oraz materiały opublikowane przez wojsko USA. Materiały te dotyczą ochrony antystatycznej, oraz kombinacji statycznego ekranowania i elektrostatycznego ekranowania. Mają one zastosowanie właśnie do materiałów pakowych służących do ochrony wrażliwej elektroniki. Materiały te mają stanowić ochronę zarówno elektrostatyczną jak i ekranowanie elektromagnetyczne.

Antystatyczna folia bąbelkowa

Folia bąbelkowa antystatyczna – co w nią pakować?

W folię bąbelkową antystatyczną należy pakować przedmioty czułe na wyładowania statyczne do takiej elektronieki należą przede wszystkim podzespoły komputerowe: płyty główne, płyty drukowane, płyty CD, płyty DVD. inne nośniki danych. Jeśli szukasz takiej folii to z łatwością możesz ją wypatrzeć, ponieważ Na rynku antystatyczna folia bąbelkowa przede wszystkim jest dostępna w kolorze różowym.

W przypadku przedmiotów którym nie grozi prąd statyczny wystarczy spakować w standardową folię bąbelkową.